Airebis Samoyeds 

*Special Show Results*



Dannika gains her GRAND title
with a BEST IN GROUP

31 August 2017
Judge - D Weil (Qld)
 

Tamikka Wins RU Best in Speciality Show
Kalina Trophy, Erich Singer Trophy
Best Intermediate in Show

20 August 2017
Judge - Specialist Julie Oates (Eliganto Samoyeds)

- 100 Samoyeds entered -


Dannika Wins Best in Show All Breeds
12 August 2017
Judge - V Morrow
 

Dannika Wins Best in Group &
RU best in Group this weekend

28 July 2017


Brianna places 2nd in the State Junior Handler Finals handling Young Tahleha
Very Proud of both of them, they looked fantastic
8 July 2017


Biscuit Gains her Champion title with an 11pt BCC & RU BOB
18 June 2017

 

Luna 1st in Puppy Sweeps
Spitz Speciality

12 June 2017

Simba & Mel win their first BEST OF BREED
together in Sydney

28 May 2017
 

Luna wins TWO Best Puppy in Shows
along with 2 Res CC

21 May 2017


Dannika wins RU BEST IN GROUP
and is awarded all 5 Bitch CC on offer
21 May 2017
 

Tahleha & Chris are awarded BEST OF BREED
- 16 Samoyeds entered -
21 May 2017

 

Saxton wins Best of Breed to gain his Champion Title
Also going on to win Best Aust Bred in Show
19 May 2017
 

Saxton wins an 18pt Best of Breed & RU Best in Group
13 May 2017


Tahleha wins SAMOYED PUPPY OF THE YEAR 2016
Handled by Kellie Hughes
We were all there to cheer her on
 1 May 2017

 

Tahleha wins RU BEST IN OPEN PARADE SCV
Handled by Kellie Hughes
25 April 2017
 

Sisters Tamikka & Tahleha Make us Proud
Tahleha finishing Top 4 Puppy at the prestigious Vic Night of Nights
Tamikka Qualifying with her Best in Speciality Show


Loki Wins Best in Group
12 March 2017


Dannika wins BEST IN GROUP
26 February 2017


Dannika wins BEST IN GROUP
17 February 2017


Tamikka Wins Best in Group & Gains her Supreme Title
Making her the youngest Samoyed to gain the title in Victoria and the youngest Samoyed Bitch in Australia
 1 February 2017
 

Tamikka Wins Best in Speciality Show
Spitz Breed Club
13 June 2016

- 58 Samoyeds entered -
 

Tamikka Wins RU Best in All Breeds Show
14 Msrch 2016
Group judge - D Mahoney / General Specials Judge - S Gartner
 

Shimmer's first show for the Year
16 January 2016

BITCH CHALLENGE
RU BEST OF BREED
​BEST AUST BRED IN GROUP

​Very proud of the old girl still mixing it with the young kids. Only took 2, Leonardo was awarded Res Dog CC


***************
 

2016 off to a great start

At our first shows for the year, the South Eastern & Yarra Ranges International Cluster
our young ones shined....
7 - 10 January 2016


Tamikka
​wins her class all 4 shows
1 x res Challenge
​2 x Bitch Challenge
​2 x Best of Breed (21pts & 20pts)
​4 x Junior of Breed
2 x Best Junior in Group
1 x Best Junior in Show
​1 x 25pt BEST EXHIBIT IN GROUP (under Specialist Judge)


Leonardo
wins his class all 4 shows
1 x res Challenge
​1 x Dog Challenge
​1 x RU Best of Breed
​4 x Intermediate of Breed
1x Best Intermediate in Group

 

****************************************************************

Where do I start...
2014 & 2015 were fabulous Years for Airebis

In Summary

- Darvid Gained his Supreme Champion title with 5 Best All Breed in Shows under 5 different judges, and has over 1500 points after being shown for a 18 months. He is now only shown sparingly enjoying Semi retirement and fatherhood.

​Darvid was Top Sire 2014 & 2015 SCV Royal Melbourne Show.

​Darvid was awarded Best of Breed Melbourne Royal 2014 with 81 Samoyeds entered.

​- Leonardo gained his Australian Champion title, has 5 Best in Group 1st to his name, Multiple Best in Group 2nd's, Class in show, is a third of his way to his Grand title, was named No.1 Rising Star Samoyed Nationally in 2014 and Most Successful Intermediate SCV pointscore 2014/2015.

​- Apache gained his Australian Champion title and enjoyed a number of Best Class in Group wins. He is now very sparingly shown as Dylan (his owner) look forward to enjoying new dog activities together.

​- Sonor came out to play in October and gained his Australian Champion title 6 weeks later, being awarded a Best in Show 2nd, and 3 Best in Groups. He was certainly on fire, but will have another deserved rest over the summer period while he goes through a coat change.

- Ryder and Chris had a ball showing together picking up a few Class in Groups and gaining some points towards his title. Chris rests Ryder over the summer months but will be back out together soon.

- Dane gained his title (2014) and was Best of Breed Sydney Royal 2014 with 54 Samoyeds entered, he has has a couple of Best in Groups and Runner Up Best in Groups.

- Dannika wasn't shown much in 2014 as she whelped her first litter "the Love Litter" (Sire Darvid), and in 2015 had a fabulous year picking up Multiple Best in Groups, a Runner Up Best in Show under a Specialist Judge and overr 300 champion points. She has maternity duties early 2016 but will be back in the ring in mid-late 2016.

Dannika was Top Dam 2015 SCV Royal Melbourne Show.

​- Shimmer was awarded Bitch Challenge at the 2014 Royal Show, and celebrated her 7th Birthday in Feb 2015, she was awarded a 1st in Veterans the same weekend. In 2015 Shimmer also won a Best in Group under a Spitz Specialist.

- Tamikka... now were do I begin, she entered the ring at the begining of 2015 and finished on a high... titled at 10 months including a Best In Group under a Spitz Specialist, named No.1 Rising Star Samoyed and No. 2 Utility Rising Star Nationally for 2015, She won BEST PUPPY IN SHOW at the biggest show in the Southern Hemisphere (Royal Melbourne Show) and at 15 months has over 300 points (only eligible from 6 months) winning many class in shows along the way.

​Airebis as a Kennel, won Top Breeder at the 2014 Royal Melbourne Show SCV, Best Breeders Team 1st at Vic Womans 2015, we finish 5th on DOL 2014 and 2nd DOL 2015, something we are extremely proud of as their are many larger breeding kennels we compete against and we didn't breed a litter in 2015.

​We qualified 11 Samoyeds for Samoyed of the Year in 2014 and have qualified 10 for the 2015... quality isn't by chance.

 

​May 2016 be as fun as enjoyable, shared with wonderful friends and of course of gorgeous Fur Babies

 

 

***********

 

Like Father Like Daughter... "Darvid" and "Cherry"
have a wonderful weekend


Friday 17 May 2013 (CH)

Darvid
DOG CHALLENGE 
BEST OF BREED 
BEST OPEN IN GROUP

Cherry
BEST BABY PUPPY OF BREED

Saturday, 18 May 2013 (CH)

Darvid
DOG CHALLENGE 
BEST OF BREED 

Cherry
BEST BABY PUPPY IN GROUP
BEST BABY PUPPY IN SHOW

Saturday, 18 May 2013 (OP)

Darvid
DOG CHALLENGE 
BEST OF BREED 
RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP

Cherry
BEST BABY PUPPY IN BREED
 

Sunday, 19 May 2013 (CH)

Darvid
DOG CHALLENGE 
BEST OF BREED 
BEST OPEN IN GROUP

Cherry
BEST BABY PUPPY OF BREED

After Darvid's fabulous weekend, he is now an
 ***Australian Champion***
 

 

 

 

 

Our Special(ity) Girl "Shimmer"

Sunday, 5 August 2012
Specialist Judge - Chris Hale (UK)
(128 entered)


Shimmer aka "Roo"
"Aust Ch Airebis Kissed By Moonlite" 
(Handled by Kellie Hughes)

RUNNER UP BEST IN SHOW
BITCH CHALLENGE 
BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW
 BEST HEAD IN SHOW


We are so proud of all of Shimmer's achievements thus far. At 4 years old she is truly blossoming. She did her trademark leap after winning. Love this girl to bits! 

Other Airebis results:

Dogs;
Airebis The power of Reflection "Dane" 4th in Junior
Artaiga's Essence when I fall in Love "Darvid" 3rd in Open
Aust Ch Airebis Chase the Moonlite "Inka" BEST COLOURED

Bitches
Airebis The Sweetest Dream "Saskia" 2nd in Junior
Aust Ch Airebis What Dreams are Made Of "Dannika" 4th Junior

Also Best Progeny our Coco "Ch Snerzok Coco Azzure"

 

 

 

Well done "Shimmeroo"

Saturday, 4 August 2012

Shimmer aka "Roo"
"Aust Ch Airebis Kissed By Moonlite" 
(Handled by Kellie Hughes)

Morning Show
Res Challenge, RU Best of Breed &
Best Australian Bred in Group


Afternoon Show
Best of Breed
and shortlined for Best in Group


Dannika "Aust Ch Airebis What Dreams are Made Of" was awarded Junior of Breed both Shows beating 2 different dogs in the run offs. Love both of these girls, they are a lot of fun to show

 

 

Massive Congratulations to
 Loki & Vanessa

 
We are EXTREMELY proud and happy for Vanessa Martin and Mr Loki on their wonderful success at the Winter International Championship Show Saturday, 2 June 2012 under

Judge - Mr C Stefanescu (Romania)

Loki aka "Pokey"

"Airebis Czar's Dream"
at 10 months is awarded

BEST IN SHOW 4TH - BIS4 (1092 entries)
BEST IN GROUP - BIG1 (226 entries)
BEST OF BREED (12pts)

BEST PUPPY IN SHOW

It was a family affair...

Congratulations also to Vanessa and Loki's Sire Czar "Aust Ch Zamora Royale Czar" on being awarded Best of Breed on the Friday, Res Dog Challenge on the Saturday and Dog Challenge on the Sunday. Also to Loki's aunty Isabella "Gr Ch Zamora Royale Czarina" on being awarded Bitch Challenge all three days and Best of Breed on the Sunday. 
 

 

 

  Dannika & Darvid on fire! 

Red Cliffs Kennel Club ~ 2 shows

"Airebis What Dreams are Made of"

Dannika at 10 months is awarded her 4th RU Best in Group  
1 x BEST OF BREED
1 x RU Best of Breed
2 x Bitch Challenge
1 x Best Puppy in Group
1 x BEST JUNIOR IN SHOW

"Artaiga's Essence When I Fall in Love"

At Darvid's forth outting

1 x BEST OF BREED (9pts)
1 x RU BEST OF BREED
2 x Dog Challenges
1 x BEST OPEN IN GROUP

 

 

 

 

 

 Dream sisters are awarded 
 ~ Best Puppy in Show ~

 
Saturday, 12 May 2012

Kellie and Dannika
"Airebis What Dreams are Made of"

Under Breed Specialist Mrs L Harris (NZ)

* Bitch Challenge (12pts)
* RU Best of Breed &
* Best Puppy in Group.

Kel & Dannika went on to win BEST PUPPY IN SHOW
under All breeds Judge Mr C Graham (NZ)

Sunday, 13 May 2012

  Belinda and Saskia
"Airebis The Sweetest Dream"

Under All breeds Judge, Ms A Buxton (NZ)

* Bitch Challenge
* RU Best of Breed &
 BEST PUPPY IN SHOW


We are extremely proud of both these girls, they are developing very nicely and I am sure there are many more awards to come. They have now both qualified for 
** Samoyed Puppy of the Year 2012 **
** Victorian Puppy of the Year 2012 **
&
** Royal Melbourne Show Annual Puppy Award 2012 **
 

 

 

 

 ** Dannika's weekend**

 Congratulations to Kellie and the stunning Dannika
"Airebis What Dreams are Made of"

Dannika has just turned 9 months &
WHAT A WEEKEND.... 


~ 5 SHOWS ~ 
* 5 BEST OF BREEDS                    
* 2 RU BEST IN GROUPS (BIG2)
- Friday 81 entered  
- Sunday 75 entered
* 4 BEST PUPPY IN GROUPS       
* 2 BEST PUPPY IN SHOWS         


Easter Weekend, Mount Gamier 6-9th April 2012

We are extremely proud as this is only Dannika's 2nd weekend out this year due to Kellie's knee injury.

 

Nikita -Royal Puppy of Breed 

 Congratulations to Vanessa, Glenys and the beautiful Nikita
"Airebis Royale Dream"


for being awarded
BEST PUPPY OF BREED 
At the Sydney Royal (6 April, 2012)

Also a Big Congratulations of Aunty "Isabella" Gr Ch Zamora Royale Czarina for winning the Bitch CC and Runner up Best of Breed.

We wish you all the very best on General Specials Day 

Nikita has now qualified for Samoyed Puppy of the Year 2012

 

 

 ** Samoyed of the Year **


Judge by Samoyed Specialist Janet Ainscow (Sunmist Samoyeds)
31 March 2012 

Very Proud of the Airebis Kids and Family

The Stunning Sonnet
"Aust Ch Airebis Moonlit Diamond Night (AI)
SAMOYED OF THE YEAR FOURTH
Sonnet was the yougest in the Final and we are extremely proud of his achievements thus far.

Our Gorgeous Shimmer

"Aust Ch Airebis Kissed by Moonlite" 

 Was in the Final round and we are also very proud. Her stunning movement and gorgeous outline, had he beating some lovely dogs even though she was out of coat.

Massive Congratulations to Monica & Peter Smith
BEST SAMOYED PUPPY OF THE YEAR 
with the Stunning Koda
"Zarine Secret Rendezvous"
Son of Indiana (BISS/RBISS Aust Ch Airebis Moonlit Rendezvous) 


We would also like to congratulate 
Inka's daughter "Sparkles" &
Sonnet' daughter "Spirit" (who was absent)
for qualifying for Puppy of the Year

 

 

 

Loki 2xBest Minor in Group

 Congratulations to Vanessa and Mr Loki aka "Pokie"
"Airebis Czar's Dream"
ON YOUR SUCCESS SO FAR....


BEST MINOR PUPPY IN GROUP
at the Australia Day International Show
26 January 2012
and again
28 January 2012
(under an International Judging Pannel)

The week before at the Yarra Ranges KC show Loki was awarded 
BEST MINOR PUPPY IN SHOW

 

 

 

Saskia take Minor in Group

 Congratulations to Belinda and the gorgeous Saskia
"Airebis The Sweetest Dream"


for being awarded
BEST MINOR PUPPY IN GROUP
at
Benella Kennel Club, 21 January 2012
&
Ballarat Kennel Club, 5 February 2 

 

 

 

Loki take Baby in Group

 Congratulations to Vanessa and the gorgeous Loki
"Airebis Czar's Dream"


for being awarded
BEST BABY PUPPY IN GROUP
with a very strong line up on baby puppies

at Lancefield Kennel Club
29 December 2011

 

 

 

 *Dannika First Show *

 Shepparton Ag Show
8 October 2011
Judge Mrs L watson

Dannika "Airebis what dreams are made of" stepped on for the first time and was awarded 
 Best Baby Puppy in Group 

 
She showed and moved like a star

 

 

 

 

 

 

 *** Speciality Results ***


5 June 2011 
51st South Australian Samoyed Speciality
~ Judge Dr Renata Fossati

 SONNET
"Multi RBISS Airebis Moonlit Diamond Night (AI)"

RUNNER UP BEST IN SHOW
DOG CHALLENGE
BEST OP SEX IN SHOW
BEST INTERMEDIATE IN SHOW



SHIMMER
"BIG/MRBIG Aust Ch Airebis Kissed By Moonlite"

RESERVE BITCH CHALLENGE
BEST OP AUST BRED IN SHOW
BEST GAIT

SPIRIT

(Sonnet's daughter) "Kimskova Silva Spirit"

BEST BABY PUPPY IN SHOW

SPARKLES
(Inka's daughter) "Kimskova Inka's Image"


BEST PUPPY IN SHOW

 

 

 Shimmer Stands out again

 18-20 March 2011 
 
After returning from my overseas trip,
Shimmer and I stepped back into the ring taking out:

3 BEST OF BREEDS
50 CHALLENGE POINTS
1 x RUNNER UP BEST IN GROUP
1 x BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW
2 x BEST AUSTRALIAN BRED IN GROUP

We are also proud of Sonnet's daughter "Spirit" taking out Best baby puppy in Group and Inka's daughter "Sparkle" being awarded Best Puppy in Group

Shimmer has now qualified for Samoyed of the Year 2011
&
Sparkle has qualified for Puppy of the Year 2011 


 

 Royal Brisbane Show

Monday, 9 August, 2010

SONNET
is awarded
~ Reserve Dog Challenge
(at 10 Months)
&

~ Best Puppy of Breed ~

Wednesday 11 August 2010

34 Puppies entered in Puppy Sweeptakes
~ SONNET is awarded 2nd ~


 

 Wagga Wagga All Breeds

  Saturday, 31 July 2010
Group Judge:  Mrs M Courtney Reid (Samoyed Specialist)

RBISS Airebis Moonlit Diamond Night (AI) 
"Sonnet"

BEST PUPPY IN GROUP
&
RESERVE DOG CHALLENGE

Sonnet was also awarded 2nd in Puppy Sweepstakes with 16 entered.


CH Airebis Kissed By Moonlite
"Shimmer"

BEST INTERMEDIATE IN GROUP
BITCH CHALLENGE
&
RUNNER UP BEST OF BREED

Sunday, 1 August 2010
Group Judge:  Mr A Kidd (SA)

RBISS Airebis Moonlit Diamond Night (AI) 
"Sonnet"

BEST PUPPY IN GROUP
&
RESERVE DOG CHALLENGE

CH Airebis Kissed By Moonlite
"Shimmer"

BEST INTERMEDIATE IN GROUP
BITCH CHALLENGE
&
RUNNER UP BEST OF BREED


 

*** GO SONNET ***

Sunday, 11 July 2010

Group Judge:  Mrs. Helen Hill (Samoyed Specialist)
In Show Judge: Mrs Judy Horton (Group Specialist)

Airebis Moonlit Diamond Night (AI) 
"Sonnet"

BEST PUPPY IN SHOW

Thank you Belinda Dunn for taking Mr Cuddles and handling him!

Sonnet has been awarded class in show in every age group so far, and still leads
Top Rising Star Samoyed Nationally. At only 9 months he has a bright future!

 

WE WIN 
~ 8th Samoyed National ~

26th & 27th June, 2010
~ Queensland ~
Judge:  Mrs Carole Hamilton (Scotland)
from the famous Zamoyski Samoyed Kennels

The National occurs once every three years, Exhibitors from all over Australia attend.
There were 179 Samoyed entered at the 8th National and we are excited to announce Airebis took top honours... All five Airebis kids awarded places.


"Indiana"

Aust Ch Airebis Moonlit Rendezvous

*** BEST IN SHOW ***
CHALLENGE DOG
OPEN IN SHOW



Mr Boof

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Sonnet"
Airebis Moonlit Diamond Night (AI) 

RUNNER UP
*** BEST IN SHOW ***

RESERVE CHALLENGE DOG
MINOR IN SHOW

&
A special award given by the Judge
PUPPY CHAMPION


 Mr Cuddles

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"SHIMMER"
Aust CH Airebis Kissed by Moonlite

1ST in Intermediate Bitch
16 entered

 
Miss Shimmeroo

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 "MONET"
Airebis Reflection of a Diamond

2nd in Minor Bitch

 Miss Monny on the move

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"INKA"
Aust Ch. Airebis Chase the Moonlite 
3rd in Intermediate Dog
14 entered



Mr Binks

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"COCO"
Aust CH Snerzok Coco Azzure
~ Dam of the Airebis Kids ~


3rd in Open Bitch
16 entered
&
Most Successful Dam


Mrs Coco Pops

We are absolutely thrilled to have been awarded a place in every class. It shows consistancy of
Type, Movement and Confirmation that we pride ourselves.

Congratulations to all winners at the National

 

 ~ SA UTILITY SHOW ~

Judge:  Mr. Kevin Evans (VIC)

Airebis Moonlit Diamond Night (AI) "Sonnet"
Reserve Dog Challenge
&
Minor of Breed

Aust CH Airebis Kissed by Moonlite "SHIMMER"
Reserve Bitch Challenge
&
Intermediate of Breed

 SA 50th Anniversary
~ Speciality Show ~ 


64 Samoyeds were entered
Judge:  Mr. Larry Mackai (USA, Samoyed Specialist)

Airebis Moonlit Diamond Night (AI) 
"Sonnet"

at 8 Months

 Reserve Challenge Dog
&
*** BEST PUPPY IN SHOW ***




&

Aust CH Airebis Kissed by Moonlite
"SHIMMER"


1st in Intermediate Bitch
2nd Best Head
2nd Best Coat
2nd Best Gait


*** Together Sonnet & Shimmer win BEST BRACE ***


Aust CH Airebis Chase the Moonlite "INKA"

1st Best Coat


 

Sonnet...another ONE

23 May, 2010
 Judge - Mr P Jeremy (QLD)
   
 Big thank you to Belinda Dunn for taking the little man to this show, as Kellie had to work.
He just loves showing, and the judges keep loving him.

** BEST MINOR PUPPY IN GROUP **


~ Sonnet remains No. 1 Rising Star Samoyed nationally ~

 

Congratulations Sylvi & Enzo

*** First Show in Europe ***

Dog Expo - International Show
in Pisa & Empoli

Judge - Mjatovich

 1st BEST JUNIORS
- Very Promising - 


Well done on your first outting as a team. We are very proud

 

~ Go Sonnet ~
1st & 2nd May, 2010
Saturday's Judge - Miss J McDonald
 Sunday's Judge - Mr P Primrose   

 2 BEST MINOR IN GROUPS
&
Reserve Challenge Dog at 6 months
(Under Samoyed Specialist)

 

3rd Minor in Show in 3 Weeks

 ~ Sonnet is on Fire ~

The young man, handled by Kellie Hughes

receives his 3rd
Best Minor Puppy in Show
(He has only been in Minor Puppy for 3 weeks)

Sunbury Canine Club Inc
26 April 2010


Group Judge: Dr F McEvoy (SA)
In Show Judge: Mr M Camac (SA)

 

* Samoyed Club of Victoria*

18th April 2010

Members Compettion Results
~ Judge: Fionna Paton ~


"Sylvi - 1st in Minor Puppy Bitch
"Sonnet" - 1st in Minor Puppy Dog
"Monet" - 2nd
in Minor Puppy Bitch

Sylvi is awarded
RES BEST BITCH & MINOR PUPPY IN SHOW


Samoyed Club Open Show
~ Judge: M Gostelow ~


"Sonnet" - 1st in Minor Puppy Dog
"Sylvi - 1st in Minor Puppy Bitch
"Monet" - 2nd in Minor Puppy Bitch
"Indi" - 1st in Open Dog


Sonnet is awarded
BEST MINOR PUPPY IN SHOW

 

Points Score &
Samoyed of the Year Show

Samoyed Club Point Score & Samoyed of the Year Show

~ Monet 1st in Minor Puppy Bitch & Minor of Breed
~ Sonnet 1st in Puppy Dog & Puppy of Breed (at only 6 months)
~ Inka 1st in Intermediate Dog &
~ Shimmer 2nd in Intermediate Bitch


Shimmer & Inka 
current leaders in the
Best Intermediate point Score Competition

&

Sonnet
qualifies for the Samoyed Puppy of the Year
(beating a bitch 4 months older than him)

 

       Sonnet does it again...   

Sonnet's First day in Minor Puppy & he is awarded
BEST MINOR PUPPY IN SHOW
Group Judge - Mrs H Cramer (NSW)
In Show Judge - Mrs W Slatyer (NSW)

 

 ** Mt Gambier Weekend ** 


~ 5 Shows ~
April 2, 3 & 4, 2010

4 BEST OF BREEDS
- Coco (Friday)
- Indi (Sat AM)
- Inka (Sat PM)
- Indi (Sunday)

3 RUNNER UP BEST OF BREEDS
- Inka (Sat AM)
- Indi (Sat PM)
-Indi (Monday)

**Inka was not shown Sunday

4 CLASS IN GROUPS
- Indi Best Open in Group (Friday)
- Inka Best Intermediate in Group (Sat PM)
- Sonnet Best Baby Pupp in Group (Sunday)
- Indi Best Intermediate in Group (Monday)


Both Indi & Coco received their Australian Champion Titles this weekend
(See Latest News Page)

 

WOW WHAT A WEEKEND!!!


Cohuna 19-21 March 2010
(4 Shows, 16 Samoyeds entered)


Sonnet - one weekend - so many ribbons

Friday


 ~ Sonnet ~
** BEST BABY PUPPY IN SHOW ** 
(Group Judge - Mrs J Sewell (WA), Show Judge - Mrs P Campbell (WA)

Saturday Morning

 ~ Sonnet ~
** BEST BABY PUPPY IN GROUP **

  ~ Coco ~ 
** BEST OF BREED **
** AUSTRALIAN BREED IN GROUP **
(Group Judge - Miss S Sewell (WA)

Saturday Afternoon


 ~ Sonnet ~
** BEST BABY PUPPY IN GROUP **

  ~  Coco  ~ 
RUNNER UP BEST OF BREED
(Group Judge - Mr P Thompson (SA)

Sunday

 ~ Sonnet ~
** BEST BABY PUPPY IN SHOW **

  ~  Coco  ~ 
RUNNER UP BEST OF BREED
(Group Judge - Mrs J Butterfield (SA), Show Judge - Mrs B Ferguson (SA)

 

Well done Boys


8 March 2010
Judge: Mrs M Rose (Qld)


Sonnet
*** BEST BABY PUPPY IN GROUP ***

Inka
Runner Up Best of Breed

 ** 2010 Canberra Royal **


28 February 2010
Judge - Mr S Zielinski (USA)


We had 5 Airebis Samoyeds Entered

              
Inka    - 1st in Intermediate Dog
               Intermediate of Breed


Indi     - 1st in Open Dog &
              Reserve Challenge


Chinko  - 2nd Baby Puppy Dog
Sylvi     - 2nd Baby Puppy Bitch
Monet   - 3rd Baby Puppy Bitch 


 

 ~ Go Indi & Sonnet ~ 

27 February 2010 (am show)
Judge - Mr J Sullivan (VIC)


~ Sonnet ~
1st in Baby Puppy Sweepstakes
(29 entered)
** Baby Puppy in Group **


~ Indi ~
** Best of Breed **
** BEST IN GROUP **
*Best Open in Group *


Inka - Intermediate of Breed
Coco - Reserve Challenge Bitch

At the PM Show
~ Inka ~
Dog Challenge, Runner Up Best of Breed & Intermediate of Breed
(shortlined in Group)

~ Sonnet ~
Baby of Breed


 

Sonnet -1st in Baby Sweeps


16 January 2010
Judge - Dr S Arnold (SA)

Sonnet is awarded
1st in Baby Puppy Sweepstakes
26 Babies entered


 

~ Go Inks ~


10 January 2010
Judge - Mr R Natividad (Phi)

Inka is awarded his 2nd
Best Intermediate in Group
for the weekend!

 

He did us proud in the 35+ degree heat.


 

Southern Cross KC


 21 November 2009
Judge  Mrs. E Warner

Shimmer was awarded
Best Intermediate in Group
 


 

Bendigo 150th Anniversary


Judge: Mr A Goodwin 
Shimmer was awarded Challenge Bitch,
Runner Up Best of Breed
&
Intermediate In Group

Shimmer also won the Intermediate Sweepstakes at lunch time
Judge: Ms Clegg

 
(Pictured: Shimmer and Kellie in the Best Intermediate in Show)

 

*** Go Shimm Shimm ***


Judge: Miss B Watt

Shimmer is awarded Best of Breed,
Indiana is awarded Runner Up Best of Breed

& Shimmer receives
Intermediate In Group


 

Royal Mebourne Show 2009


Judge: Dr John Reeve-Newson (Can)

Airebis Results in Breed Judging

 Shimmer   -  1st Intermediate Bitch
Inka          -  3rd Intermediate Dog
    Indi           -  2nd Australian Bred Dog

(We are very proud of these Kids, and excited they all were placed)

 

The Kids at the Royal: (Left to Right) Kellie & Inka, Kellie & Shimmer, Indi


 

~ Royal Melbourne Show ~
2009 Special Qualifying Sweepstakes


Judge: Robert (Bob) Curtis OAM (NSW)
Inka & Shimmer
were both shortlined for the Sweepstakes Finals

Winner: Shimmer was awarded 5th in the Pedigree® Annual Puppy Award

Well Done Kellie & Shimmer


(Pictured: Kellie & Shimmer)
 


 

2009 Samoyed Club of Victoria
Championship Show

23 August 2009

Judge: Mrs Christina Chapman (UK)
 

A Big Congratulations 
To Kellie & Shimmer on winning Reserve Challenge Bitch from a large Intermediate class.

 Judy, Graham & Melanie are very proud of your achievements so far
and know that this is only the start of a very promising show career.

Shimmer was very close to gaining her title at this show but achieved her title a couple of weeks later.

Aust Ch. Airebis Kissed By Moonlite pictured below on the day. 

  (handled by Kellie Hughes & loved by the Hughes family)

       
(Official Photo by Rob Russel)


 

** Best Veteran 10+  & 
Best Veteran in Show **

was Awarded to

Airebis at First Sight "Susie"

Susie has been rarely shown as she lives a leasurely life
with family members but strutted her stuff like a true professional

Tamiera sadly passed away four weeks ago so this was an emotional win
Susie winning in honour of her mother who was also going to be exhibited in Veteran 10+

Dam Ch Airebis Arctic Whisper (Tamiera)
Sire: Ch Airebis Russian Roulette (Mosco)


 

   Last show in Junior...  

9 August 2009

Judge Mr JCF Peddie from USA

Shimmer was awarded
Best Junior in Group


 

 ~ INKA ~ 
3rd BEST IN GROUP FOR 2009!


 "Inka" Aust Ch. Airebis Chase the Moonlite
is awarded BEST IN GROUP 

at Dareton Kennel Club Inc Championship Show (11 July 09)
~ Aged 17 months ~
Handled by: Kellie Hughes
Judge: Mrs E Gunter (NSW)
 


(Photo by Zita Photography)


The following Day
Judge: Mr W Gunter (NSW) 
"Shimmer" Aust Ch. Airebis Kissed By Moonlite

is awarded Best of Breed & Best Junior in Group 


 

INKA GETS ANOTHER GROUP
"Inka" Airebis Chase the Moonlite
is awarded BEST IN GROUP 

at Cohuna A P & H Society Championship Show
(21 March 09)
~ Aged 13 months ~
Handled by: Kellie Hughes
Judge: Mrs B Hession (NSW)


 

 AIREBIS SAMOYEDS
** TAKE THE GROUP **

 "Inka" is awarded BEST IN GROUP (BIG1)
& his sister
"Shimmer" is awarded RUNNER-UP BEST IN GROUP (BIG2) 
at Cohuna & District Kennel Club (20 March 09)
~ Aged 13 months ~
Handled by: Kellie Hughes
Judge: Mr W Gunter


(Photo by Zita Photography)

Kellie celebrates with "The Kids"and their Dam "Coco"


 

Mt Elephant & District KC


7 March 2009

Judge: Mr Roger Bridgford

Shimmer was awarded
Best Junior in Group &
Challenge Bitch
with a full line up!


 

~ Australia Day International  ~


 24 January 2009

Judge:  Mr A Kazmierski (Poland)

Shimmer was awarded
Best  Puppy in Show


#Samoyed Point score show


 

* South Eastern Kennel Club


10 January 2009

Judge: Mr R Tolson from Ireland (Group 6)
Mrs J O'Connor from Ireland (In show)


Inka was awarded
Best Puppy in Group


 

Kyneton & District Kennel Club

3 January 2009

Judge: Ms. S Sharp (Samoyed Specialist)

Shimmer was awarded
Best Puppy in Group


 

VCA Amenity Show  ~ NYE


31 December 2008

Judge: Mrs D Morris

Inka was awarded
Best Puppy in Group


 

* Lancefield Kennel Club Inc * 

27 December 2008

Judge: Mr Craig Phillips

Inka was awarded
Best Puppy in Group


 

 Kerang Agricultural Society Inc

6 October 2008

Judge Mrs Jane Harvey (Group 6)
Mrs Y Sydenham-Clarke (In Show)


Shimmer was awarded
Best Minor Puppy in Group

Inka was awarded
Runner Up Best of Breed
&
Best PUPPY IN SHOW


 

 Horsham Agricultural Society 

1 October 2008

Judge  Mrs. Michelle Glover

Shimmer was awarded
Best Minor Puppy in Group


 

Seymour District Kennel Club

 6 September 2008

Judge  Mrs. Bernadette Lawton
(Samoyed Specialist)


Shimmer was awarded
Best Minor Puppy in Group


 

Samoyed Club of QLD Speciality

 13 July 2008

Judge  Mrs. Hazel Fitzgibboin from England (Samoyed Specialist)

Shimmer was awarded
Best Baby Puppy in Show


############################

     Past Very Special Wins      
    ~ Prior to the Website ~      
"Tamiera" Aust Ch. Airebis Arctic Whisper

Challenge Bitch and Runner up In Show Samoyed National Show 2001 – Judge Mr Geoff Grounds (UK)
BOB 2000 Royal Melbourne Show
Challenge Bitch/RUIS 1999 SCV Championship Show
Challenge Bitch Hobart Royal 2003

 
    Tamiera was most successful: 
Puppy Bitch 96/97
Junior Bitch 97/98
Intermediate Bitch SCV 98/99
 
"Tika" Aust Ch. Airebis Love in the Mist
 
Bitch Challenge - Samoyed Club of NSW Speciality Show - Judge Mrs Anne Chambers (UK Specialist)
Best in Show (Gold Cup Winner) - Samoyed Club of VIC Speciality Show - Judge Mrs Helen Hill (Aust Specialist)
 
"Rosie" Tobalsk Snegoorachka
 
Best in Show (Gold Cup Winner)- Samoyed Club of VIC 1991

 



Contact Airebis Samoyeds:

Judy, Graham, Kellie and Melanie Hughes
Melbourne, VIC, Australia
Phone : 0431 616 464 
Email :
[email protected]


Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies